Rezerwa 126p | Czyszczenie tapicerki skajowej
22474
page-template-default,page,page-id-22474,page-child,parent-pageid-21708,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,select-child-theme-ver-1.0.0,select-theme-ver-3.8.1,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Jakiś czas temu parę osób miało dylemat jak wyczyścić skajową tapicerkę. Postanowiłem więc podzielić się sposobem, w jaki zwykle czyszczę moje tapicerki. Na warsztat poszła beżowa kanapa z oparciem, którą przywiozłem od Wolfa jesienią:

1

Tak zwany brudny beż nie jest taki naprawdę, to są zabrudzenia, zacieki i wytarcia z wieloletniego użytkowania.
Czyszcząc tą tapicerkę np. wodą z płynem nie uzyskamy poniższego efektu.

 

Potrzebne rzeczy:

  • pędzelek, najlepiej okrągły (lepiej się czyści wzór przeszyć – małe prostokąciki i rowki na tapicerce),
  • rozpuszczalnik nitro,
  • szmatka do wycierania (ręcznik frotte, lub pielucha tetrowa) musi byś czysta!,
  • coś do natłuszczania tapicerki – kokpit (zapach dowolny).

Tapicerkę czyszczę nitro. Tak – nitro, które jednak jej nie niszczy. Nie kąpię tego w wannie i nie polewam z butelki, tylko powolutku czyszczę pędzelkiem i wycieram szmatką (takie miejscowe czyszczenie).

2
3

Nie robię tego na słońcu i nie robię tego na nagrzanej tapicerce. Miejsce pracy powinno być przewiewne, dobrze wentylowane, aby się nie zatruć oparami nitro! Trzeba na bieżąco sprawdzać, czy skaj w miejscu czyszczenia nie robi się zbyt miękki i lekko klejący. Jeśli się tak dzieje, należy przerwać operację na jakiś czas i poczekać aż nitro odparuje – co za dużo, to niezdrowo. Potem można powrócić do pracy:

4
5

W przypadku czyszczenia, jak wyżej, na przykład oparcia kanapy opartego o ścianę, trzeba sprawdzać czy nitro nie spłynęło nam na dół i rant kanapy nie stoi w kałuży. Trzeba to natychmiast wytrzeć do sucha.

 

Czyścimy, aż uzyskamy upragniony efekt. Poniżej porównanie oparcia i kanapy z tego samego kompletu. Tapicerka w tym przypadku była jakby „luźna” i taka pozostała po wyczyszczeniu nitro. Nie rozciągnęła się i nie zmieniła. Tak samo było czyszczona pomarańczowa tapicerka, którą obecnie mam w moim Koglu.

6
8
7
9

W przypadku tapicerki bardzo zabrudzonej, mającej takie aż brązowe miejsca, jak w górnej części tapicerki deski na poniższym zdjęciu, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że po wyczyszczeniu miejsca te będą wyblakłe.

10

Następnie, pozostawiamy wyczyszczone elementy na jakiś czas, na przykład 1-2 godz., aby nitro miało szansę odparować do końca. Potem myjemy tapicerkę mokrą szmatką z dodatkiem np. płynu do naczyń lub mydła w płynie i wycieramy do sucha.

 

Teraz przyszedł czas na natłuszczenie, aby tapicerka nam nie wyschła i nie popękała. Taki zabieg należy robić co jakiś czas (ważne!). Nawet ręce wymagają kremowania po pracy, aby sucha skóra nie popękała. Do natłuszczania używam kokpitu do tapicerek. Ostatnio używałem taki:

11

Jak na całe 8 zł wydane na niego, i nie najlepszy zapach wanilii, daje bardzo dobry efekt pielęgnacji. Po popsikaniu wcieramy go w tapicerkę czystą szmatką. Ja robię tak 2-3 razy.

Osobiście wyczyściłem w ten sposób wiele tapicerek skajowych z I i z II serii i nic im nie jest, mimo upływu czasu. Wystawione na działanie słońca (czyli używane normalnie w aucie) nie wyschły i nie popękały. Muszą być tylko pielęgnowane systematycznie. Z resztą podobnie ma się sprawa z pielęgnacją tapicerki deski rozdzielczej itp. w innych autach, oraz elementów plastikowych. Nie blakną do słońca.

 

Pozdrawiam,

synchro