Rezerwa 126p | Literatura
22962
page-template-default,page,page-id-22962,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,select-child-theme-ver-1.0.0,select-theme-ver-3.8.1,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

W obliczu wielu książek, jakie wydano na przestrzeni lat, a są w różny sposób poświęcone Fiatowi 126p, pozwoliliśmy sobie na sporządzenie małego wykazu. W wiele z niżej wymienionych pozycji z powodzeniem możemy zaopatrzyć się na rynku wtórnym. Znalezienie na półkach nowych egzemplarzy jest niestety nierealne.

 

Poniżej zamieszczamy listę, dzięki której, każdy z Was będzie mógł wybrać coś dla siebie, bądź być może uzupełnić braki w aktualnie już zgromadzonej bibliotece:

 

Pozycją bez wątpienia obowiązkową dla każdego posiadacza Fiata 126p jest seria książek zatytułowanych:

 

„Jeżdżę Samochodem Polski Fiat 126p” – Autorzy: Z. Klimecki R. Podolak, wydawnictwo WKiŁ

 

Z uwagi na zmiany konstrukcyjne w pojeździe jak i drobne poprawki w tekście – możemy znaleźć wiele wydań.
Poszczególne wydania różnią się od siebie okładką. W ostatniej wersji uwzględniono również model BIS.
W książce tej znajdziemy opis podstawowych czynności obsługowych związanych z użytkowaniem pojazdu oraz schematyczne
rysunki przedstawiające poszczególne zespoły części.

Kolejną bardzo ciekawą, lecz może nie do końca znaną wszystkim jest książka

„ELEKTROTECHNIKA w Maluchu” – Autor: T. Dąbrowski, wydawnictwo WKiŁ

 

Książka ta w bardzo prosty sposób obrazuje schemat elektryczny, oraz budowę i zasadę działania urządzeń elektrycznych. Ilustracje okraszone niewielką ilością tekstu doskonale obrazują sposób w jaki we własnym zakresie, dysponując podstawowymi narzędziami jesteśmy w stanie sprawdzić stan, oraz prawidłowe funkcjonowanie takich elementów jak prądnica czy alternator (oraz wiele innych).

W późniejszym okresie czasu pojawiło się nowe wydanie o nieco zmienionej szacie graficznej, lecz zawierające praktycznie te same informacje.

„DALEJ i TANIEJ – jak dbać o samochód, by silnik nie był zbyt żarłoczny” – Autor: W. Jeżewski, wydawnictwo WKiŁ

 

Jak sama nazwa wskazuje, autor w dość prosty sposób przekazuje nam informacje na temat tego co i w jaki sposób ma wpływ na zużycie paliwa, w jaki sposób prowadzić pojazd itp.

– „FIAT 126p na codzień” – autor: A. Dzierżanowski, wydawnictwo KAW

 

Autor przekazuje podstawowe informacje na temat obsługi oraz użytkowania pojazdu. W książce tej nie znajdziemy jednak rysunków technicznych czy schematów.

– „126 x 126p” – wydawnictwo Interpress

 

Pozycja, która najmniej przyda nam się podczas dokonywania napraw. W książce tej znajdziemy jednak szereg żartów o maluchu. Poza kawałami, znajdziemy tutaj również zabawne ilustracje. Niewskazana dla osób nie potrafiących podejść z dystansem do Małego Fiata 🙂

„Autoryzowana Instrukcja Napraw – Polski Fiat 126p”

 

Najobszerniejsza oraz oficjalnie wydana dzięki FSM. Książka ta, zawiera bardzo szczegółowe dane oraz schematy i rysunki. Niezastąpiona podczas wielu napraw i usprawnień.

– „126 Napraw 126p” – autor: B.Suchecki A.Walbiner, wydawnictwo WKŁ

 

Zestaw pięciu szczegółowo ilustrowanych poradników potocznie nazywanych zeszytami napraw. W każdym kolejnym zeszycie znajdziemy przepisy krok po kroku jak uporać się z wieloma czynnościami odnośnie bardziej lub mniej skomplikowanych napraw. W zeszytach uwzględniono najczęstsze usterki.

– „Polski Fiat 126p – Budowa, naprawa, eksploatacja” autor: B.Jakubowski T.Tomiczek, wydawnictwo WKŁ

 

Podobnie jak powyższa książka, ta również zawiera bardzo wiele ciekawych informacji, danych, sposobów napraw. Wyposażona w bogate, szczegółowe zdjęcia i ilustracje zdecydowanie przyda się bardziej zaawansowanym użytkownikom. Książka ta występowała w oprawie zarówno miękkiej jak i twardej.

– „Naprawa Samochodów Polski Fiat 126p” – autor: Z.Klimecki J.Zembowicz, wydawnictwo WKiŁ

 

Dość obszerna, a zarazem bardzo szczegółowa książka dotycząca budowy i napraw. Zawiera szczegółowe ilustracje oraz schematy. Dostępna w miękkiej i twardej oprawie.